Terapijsko jahanje je dio konjaništva namjenjeno i prilagođeno osobama s invaliditetom kako bi se postigli razni terapijski ciljevi što ovisi o vrsti oštećenja korisnika. Učinci u terapijskom jahanju su višestruki, a najjednostavniji i osnovni opis učinka konjskog pokreta na tijelo jahača može se opisati ovako:
trodimenzionalno kretanje konjske zdjelice i leđa proizašlih iz simetričnog i ritmičnog hoda konja, prenose se izravno na jahačevu zdjelicu i time pokreću zdjelicu ii trup jahača vrlo slično, kao što se pokreće u normalnom hodu.
Kada govorimo o učincima važno je naglasiti da terapijsko jahanje u najvećem broju slučajeva (odnose se prvenstveno na fizičke nedostatke) ima dugoročan učinak. Jahanje zahtjeva korištenje svih osjetila i uključuje veliki broj mišića koji se inače ne aktiviraju kod uobičajenih fizikalnih terapija. Budući da se vježbe provode u prirodi i na čistom zraku s konjima čija tjelesna toplina dodatno potiče opuštanje tijela, a rad u grupi pridonosi i socijalizaciji, jasno je zašto su učinci terapijskog jahanja višestruki.